Dopasowanie modelu prysznica do stylu łazienki

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Odpowiednia aranżacja łazienki stanowi naprawdę niełatwe zadanie, wymagające od nas myślenia zarówno o wszelkich drobnostkach, jak też o znacznie bardziej ogólnych kwestiach. Dlatego tylko jak najbardziej starannie przygotowany projekt może sprawić, że nasza łazienka będzie naprawdę funkcjonalnym pomieszczeniem na długie lata, w związku z tym w trakcie urządzania łazienki z pewnością nie warto się spieszyć. Trzeba pamiętać o tym, że każda nieprzemyślana przez nas decyzja może się na nas mścić przez bardzo długi czas.

W trakcie aranżowania łazienki kluczową rolę pełni wielkość pomieszczenia. Tym samym, decydując się na konkretny dom, czy mieszkanie należy mieć to na uwadze. Zarówno jej wielkość, jak też rozmieszczenie powinno wpisywać się w nasze indywidualne potrzeby i upodobania. Istotny przy tym jest także fakt, kiedy mamy zamiar korzystać z łazienki i ile osób będzie to robić. Taka wiedza pozwoli nam zdecydowanie łatwiej dobrać wszystkie niezbędne akcesoria.

Nieskończone możliwości dużej przestrzeni

Największy komfort pod względem doboru aranżacji łazienki mają ci, którzy mogą przeznaczyć na nią naprawdę dużą przestrzeń. Odpowiednio duży metraż pozwala nam bowiem na stworzenie przestrzeni, w której znajdzie się miejsce zarówno na wannę, jak też kabinę prysznicową. Jednakże nawet jeśli powierzchnia pomieszczenia na to pozwala, warto najpierw dobrze przemyśleć takie rozwiązanie. Czasem zamiast dużej strefy kąpielowej, bardziej przydatne może okazać się wstawienie dodatkowych mebli, czy zamontowanie pisuaru. Można wówczas pomyśleć o wstawieniu wanny z osłoną prysznicową albo zrezygnować z wanny i wstawić tylko prysznic w wybranym przez nas wariancie. 

A co jeśli zupełnie pozbędziemy się brodzika?

Istnieje także możliwość zamontowania kabiny prysznicowej bez brodzika, jednakże nie zawsze mamy taką możliwość. Aby tego rodzaju opcja w ogóle wchodziła w grę przede wszystkim musimy posiadać posadzki odpowiedniej grubości, umożliwiające zamontowanie w podłodze odpływu i wykonanie odpowiedniego spadku, tak aby woda mogła do niego bez problemu spływać. Jeśli nasze mieszkanie jest nowe, najlepiej możliwość wykonania takiej kabiny sprawdzić jeszcze na etapie jego budowy. Jeśli mieszkamy w domu nasze możliwości są znacznie większe i sami możemy wprowadzać wiele zmian, tak aby tego rodzaju możliwości sobie stworzyć. Jeżeli już wiemy, że możemy wykonać taki prysznic trzeba jeszcze zadecydować o wyborze najodpowiedniejszego odpływu – do wyboru mamy między innymi opcję liniową, punktową oraz najnowszą – ścienną. 

Ponadto musimy wybrać jak najlepszą posadzkę, w zależności od naszych upodobań, mamy do wyboru duże płytki albo małą i delikatną mozaikę. Niezależnie od tego, na które z tych rozwiązań się zdecydujemy musimy liczyć się z tym, że każde z nich posiada pewne wady i zalety. Duże płytki wiążą się z mniejszą ilością fug, niestety dużo bardziej będą widoczne na nich wszelkie załamania posadzki. Warto także pamiętać o tym, aby wybrać podłogę z powierzchnią antypoślizgową, w innym wypadku może okazać się, że nasza posadzka pod wpływem wody będzie bardzo śliska i bardzo ciężko będzie nam korzystać z naszego prysznica, a warunki naszej codziennej kąpieli będą co najmniej niekomfortowe. 

Grunt to właściwa kompozycja

W zależności od tego, w jakim stylu urządzona jest nasza łazienka możemy wybierać pośród różnych modeli pryszniców – niektóre z nich mają półokrągłe brodziki, inne kwadratowe. Co więcej brodziki charakteryzuje różna głębokość, a kabiny prysznicowe mogą mieć w pełni przezroczyste lub zacienione drzwi. Niekiedy możemy się spotkać także ze zwykłą podwieszaną kotarą zamiast drzwi. Jednak o stylu danej kabiny prysznicowej najbardziej decydują detale, takie jak klamki, obicia, czy panel prysznicowy, razem z słuchawką i kranem. Kolor kafli powinien być dobrany odpowiednio do koloru całej łazienki i musi wpisywać się całościowo w jej styl. 

Nie możemy zapomnieć o funkcjonalności

Urządzając łazienkę i stawiając na jej jak najbardziej niebanalny styl, nie możemy zapominać o tym, aby ponad wszystko była ona jak najbardziej funkcjonalna. Tym samym przestrzeń prysznicowa musi być odpowiednio duża, tak aby móc się w niej bez trudu poruszać. Dodatkowo musi być wzbogacona o różne funkcjonalne i praktyczne półeczki oraz pojemniki, które pozwolą nam na odpowiednie przechowywanie akcesoriów niezbędnych do naszej codziennej higieny. Co więcej cały prysznic i jego drzwi muszą być umieszczone w taki sposób, aby mogły się otwierać w całości, tak żeby żaden z domowników nie miał problemu w tym, aby wejść do kabiny prysznicowej i swobodnie ją zamykać, i otwierać. Wszystko to służy nie tylko wygodzie, ale także bezpieczeństwu osób, które na co dzień korzystają z danej łazienki. W dużych łazienkach raczej nigdy nie doświadczymy tego rodzaju problemów, jednakże w małych pomieszczeniach tego rodzaju utrudnienia niejednokrotnie stanowią ogromne wyzwanie dla projektantów przestrzeni użytkowych. Wiedząc, jak ważne są tego typu kwestie, starajmy się odpowiednio wcześnie zapobiegać występowaniu takich trudności.  

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie profile metalowe dla twojego domu?
Jak wybrać odpowiednie profile metalowe dla twojego domu?
Przekonaj się, jakie profile metalowe najlepiej spełnią potrzeby twojego domu, dowiedz się jak rozpoznać dobrej jakości materiały i jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze.
Wybór odpowiednich akcesoriów do kominka
Wybór odpowiednich akcesoriów do kominka
Przegląd akcesoriów do kominka dla każdego domu. Dowiedz się, jak wybierać elementy, które podkreślą charakter Twojego wnętrza i zwiększą funkcjonalność kominka.
Jak wybrać idealny fotel do relaksu po ciężkim dniu?
Jak wybrać idealny fotel do relaksu po ciężkim dniu?
Odkryj nasze wskazówki dotyczące wyboru fotela relaksacyjnego, który pozwoli Ci odpocząć po ciężkim dniu pracy. Porównanie najlepszych modeli i sugestie, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Ostatnie wpisy
Polecamy