Jak dopasować lustro do rozmiaru łazienki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lustro jest jednym z najważniejszych punktów łazienki. Przede wszystkim musi gwarantować funkcjonalność, lecz oprócz tego z powodzeniem może pełnić rolę dekoracyjną i wpływać również na postrzeganie przestrzeni tego pomieszczenia. Na rynku można znaleźć wiele kształtów tego przedmiotu oraz ozdobników do niego stosowanych, lecz najważniejszą kwestią jest jego rozmiar. Dobrze dopasowane lustro może sprawić, że łazienka będzie się wydawała większa niż jest w rzeczywistości, lecz zły wybór może wpłynąć na odczuwanie przytłoczenia. Decyzja musi być zatem dobrze przemyślana.

Jak mierzyć miejsce przeznaczone na lustro?

Nim zdecydujemy się na zakup trzeba ocenić w jakich ramach możemy się w ogóle poruszać. Klasyczne rozwiązanie do dopasowywanie rozmiaru lustra do szerokości umywalki – wybiera się wtedy takie, które nie przekracza tej wartości. Obierając taki wariant trzeba też pamiętać by podczas mierzenia uwzględniać także samą ramę, a nie jedynie szklany obszar. Coraz częściej jednak odchodzi się od tej zasady, bowiem szersze zwierciadła będą powiększały optyczną przestrzeń, a przede wszystkim są wygodniejsze w codziennym użytku, gdyż po prostu będziemy dzięki nim więcej widzieć.

Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest odległość od oświetlenia – jeśli będzie zbyt bliska to może nas oślepiać, lecz elementy te nie mogą też być za bardzo od siebie oddalone, gdyż nie będziemy wtedy widzieć dokładnie naszego odbicia, co utrudni wiele czynności kosmetycznych. Jeżeli łazienka stworzona jest na planie prostokąta, a więc któreś ściany są wyraźnie dłuższe, to można zdecydować się nawet na lustro pokrywające większość ściany, co często można spotkać w nowocześnie urządzonych hotelach i coraz częściej przenoszone jest do projektów domowych.

Rozmiar lustra a powierzchnia użytkowa

Zastanawiając się nad wymiarami lustra powinno się również przemyśleć to jaką powierzchnią użytkową chcemy dysponować. Zależnie od tego można wybrać warianty z szeroką i ozdobną ramą, jedynie delikatnym obramowaniem lub w ogóle model bez ramy. Jest to bardzo ważne, bowiem w praktyce elementy ozdobne mogą wręcz zdominować samą srebrną taflę i utrudnić użytkowanie. W przypadku dwóch usytuowanych obok siebie umywalek można dopasować po mniejszym lustrze do każdej z nich lub postawić na jedno większe.

Wpływ na te decyzje wywiera także styl w jakim urządzono pomieszczenie – w nowoczesnych aranżacjach lustra bez ramy stają się bowiem bardzo popularnym wyborem, podczas gdy w wariancie klasycznym eleganckie obramowanie jest nie tyle wskazane, co niemal konieczne. Warto przy tym pamiętać, że determinuje to często także aspekty związane z montażem – dekoracyjne zwierciadła przeważnie mają charakter wiszący, podczas gdy nowoczesne, płaskie lustra można umieścić na ścianie za pomocą specjalnego kleju lub niemal niewidocznych mocowań.

By odpowiednio wybrać lustro do łazienki, należy zastanowić się, jakie funkcje będzie pełniło w tym pomieszczeniu. Nie zawsze muszą być jednak dopasowane rozmiarem do szerokości umywalki, bowiem na większych ścianach doskonale sprawdzają się duże zwierciadła, które pozwalają zwiększyć optyczne postrzeganie przestrzeni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny fotel do relaksu po ciężkim dniu?
Jak wybrać idealny fotel do relaksu po ciężkim dniu?
Odkryj nasze wskazówki dotyczące wyboru fotela relaksacyjnego, który pozwoli Ci odpocząć po ciężkim dniu pracy. Porównanie najlepszych modeli i sugestie, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Jak wybrać odpowiednią firmę do serwisu urządzeń chłodniczych
Jak wybrać odpowiednią firmę do serwisu urządzeń chłodniczych
Odkryj, jak rozpoznać profesjonalny serwis urządzeń chłodniczych, na co zwracać uwagę przy wyborze firmy i czym kierować się podczas decyzji.
Jak wybrać idealny mebel wypoczynkowy do salonu?
Jak wybrać idealny mebel wypoczynkowy do salonu?
Poznaj kluczowe czynniki wpływające na wybór odpowiedniego mebla wypoczynkowego. Dowiedz się, jak funkcjonalność, styl i komfort mogą przekształcić Twój salon w prawdziwe centrum relaksu.
Ostatnie wpisy
Polecamy