Jak dopasować lustro do rozmiaru łazienki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Lustro jest jednym z najważniejszych punktów łazienki. Przede wszystkim musi gwarantować funkcjonalność, lecz oprócz tego z powodzeniem może pełnić rolę dekoracyjną i wpływać również na postrzeganie przestrzeni tego pomieszczenia. Na rynku można znaleźć wiele kształtów tego przedmiotu oraz ozdobników do niego stosowanych, lecz najważniejszą kwestią jest jego rozmiar. Dobrze dopasowane lustro może sprawić, że łazienka będzie się wydawała większa niż jest w rzeczywistości, lecz zły wybór może wpłynąć na odczuwanie przytłoczenia. Decyzja musi być zatem dobrze przemyślana.

Jak mierzyć miejsce przeznaczone na lustro?

Nim zdecydujemy się na zakup trzeba ocenić w jakich ramach możemy się w ogóle poruszać. Klasyczne rozwiązanie do dopasowywanie rozmiaru lustra do szerokości umywalki – wybiera się wtedy takie, które nie przekracza tej wartości. Obierając taki wariant trzeba też pamiętać by podczas mierzenia uwzględniać także samą ramę, a nie jedynie szklany obszar. Coraz częściej jednak odchodzi się od tej zasady, bowiem szersze zwierciadła będą powiększały optyczną przestrzeń, a przede wszystkim są wygodniejsze w codziennym użytku, gdyż po prostu będziemy dzięki nim więcej widzieć.

Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest odległość od oświetlenia – jeśli będzie zbyt bliska to może nas oślepiać, lecz elementy te nie mogą też być za bardzo od siebie oddalone, gdyż nie będziemy wtedy widzieć dokładnie naszego odbicia, co utrudni wiele czynności kosmetycznych. Jeżeli łazienka stworzona jest na planie prostokąta, a więc któreś ściany są wyraźnie dłuższe, to można zdecydować się nawet na lustro pokrywające większość ściany, co często można spotkać w nowocześnie urządzonych hotelach i coraz częściej przenoszone jest do projektów domowych.

Rozmiar lustra a powierzchnia użytkowa

Zastanawiając się nad wymiarami lustra powinno się również przemyśleć to jaką powierzchnią użytkową chcemy dysponować. Zależnie od tego można wybrać warianty z szeroką i ozdobną ramą, jedynie delikatnym obramowaniem lub w ogóle model bez ramy. Jest to bardzo ważne, bowiem w praktyce elementy ozdobne mogą wręcz zdominować samą srebrną taflę i utrudnić użytkowanie. W przypadku dwóch usytuowanych obok siebie umywalek można dopasować po mniejszym lustrze do każdej z nich lub postawić na jedno większe.

Wpływ na te decyzje wywiera także styl w jakim urządzono pomieszczenie – w nowoczesnych aranżacjach lustra bez ramy stają się bowiem bardzo popularnym wyborem, podczas gdy w wariancie klasycznym eleganckie obramowanie jest nie tyle wskazane, co niemal konieczne. Warto przy tym pamiętać, że determinuje to często także aspekty związane z montażem – dekoracyjne zwierciadła przeważnie mają charakter wiszący, podczas gdy nowoczesne, płaskie lustra można umieścić na ścianie za pomocą specjalnego kleju lub niemal niewidocznych mocowań.

By odpowiednio wybrać lustro do łazienki, należy zastanowić się, jakie funkcje będzie pełniło w tym pomieszczeniu. Nie zawsze muszą być jednak dopasowane rozmiarem do szerokości umywalki, bowiem na większych ścianach doskonale sprawdzają się duże zwierciadła, które pozwalają zwiększyć optyczne postrzeganie przestrzeni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne kostiumy bajkowe dla małych księżniczek?
Jak wybrać idealne kostiumy bajkowe dla małych księżniczek?
Odkryj, jak dobrze wybierać kostiumy bajkowe dla twojej małej księżniczki. Znajdź idealne stroje, które ożywią dziecięcą wyobraźnię i będą tworzyć niezapomniane wspomnienia.
Zalety i zastosowania kokonów niemowlęcych w codziennym życiu Twojego dziecka
Zalety i zastosowania kokonów niemowlęcych w codziennym życiu Twojego dziecka
Odkryj zalety i zastosowania kokonów niemowlęcych w codziennym życiu Twojego dziecka. Ten artykuł prezentuje jak korzystanie z nich wpływa na rozwój, bezpieczeństwo i komfort Twojego dziecka.
Jakie korzyści ma szambo betonowe w porównaniu do innych materiałów?
Jakie korzyści ma szambo betonowe w porównaniu do innych materiałów?
Szamba betonowe są jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla gospodarstw domowych, a także dla przemysłu, rolnictwa i innych dziedzin, które wymagają przechowywania i utylizacji cieczy. Istnieje wiele materiałów, które mogą być wykorzystane do budowy szamba, takich jak tworzywa sztuczne, stal, czy też beton. Jednak szamba betonowe mają wiele korzyści w porównaniu do innych materiałów. W tym artykule przedstawiono niektóre z tych korzyści.
Ostatnie wpisy
Polecamy