Jakie tekstylia wybrać do pokoju dziecięcego?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci są często bardziej wrażliwe niż dorośli – ich ciała wciąż rosną, ich skóra jest cieńsza i delikatniejsza, a w dodatku w wieku dziecięcym rozwija się spora część alergii. Jeśli urządzasz pokój dla swojej pociechy, koniecznie sprawdź, jakie materiały wybierać!

Ważne kryteria

Poszukując materiałów, z których powinny być wykonane przedmioty otaczające dzieci, stawiamy im szereg wymagań do spełnienia. Oczywiście, tekstylia powinny być przede wszystkim przyjemne w dotyku – jeśli materiał będzie obcierał dziecko, drapał je albo powodował odparzenia, z pewnością przyniesie więcej utrapienia niż pożytku.

Istotną kwestią są również właściwości alergizujące. Ponieważ wiele uczuleń rozwija się w wieku dziecięcym, tekstylia powinny być możliwie bezpieczne również pod tym względem. Ważna będzie również wytrzymałość – dbając o higienę dzieci i czystość ich otoczenia, musimy liczyć się z częstym praniem i sprzątaniem, a materiał, który wybierzemy, powinien być na to przygotowany i nie ulegać zbyt szybkiemu mechaceniu czy rozciąganiu.

Bawełna

Cechami bawełny są dobra termoizolacja i absorpcja, miękkość, wytrzymałość i brak elektryzacji. Nie jest trudno utrzymać ją w czystości, ponieważ łatwo się pierze, a wysokiej jakości bawełna jest delikatna w dotyku i przyjemna dla skóry.

Wybierając produkty wykonane z tego surowca, warto zwrócić uwagę na certyfikaty, które posiadają. Jest to istotne, ponieważ świadczy o bezpieczeństwie włókien wykorzystanych przy produkcji materiałów – na przykład gwarantuje, że tekstylia wyprodukowane z certyfikowanej bawełny nie zawierają pestycydów, barwników rakotwórczych, formaldehydu ani metali ciężkich. Pościel bawełnianą znajdziesz na przykład tutaj: https://www.lozkoholicy.pl/pol_m_Salon-i-Sypialnia_Komplety-poscieli_Posciel-bawelniana-1681.html.

Inne opcje

Alternatywą dla 100% bawełny są mieszanki, łączące właściwości różnych materiałów. Dla dzieci odpowiednie mogą okazać się tekstylia wykonane z bawełny z elastanem lub bawełny z poliestrem. Dodatek elastanu zapewnia ubraniom i tekstyliom większą rozciągliwość i poprawia komfort ich noszenia, a poza tym ułatwia czyszczenie. Dodatek poliestru przyspiesza wysychanie i chroni ubrania przed kurczeniem się.

Poza bawełną warto również rozważyć inne naturalne materiały – len, wełnę, jedwab, flanelę i aksamit. Należy jednak pamiętać, że mają one swoje ograniczenia i nie zawsze są tak uniwersalne jak bawełna – będą jednak bezpieczne dla dziecka i można się na nie zdecydować w ramach alternatywy.

Zdj. główne: Collov Home Design/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać narzędzia ogrodnicze przeznaczone do pielęgnacji Twojego ogrodu?
Jak wybrać narzędzia ogrodnicze przeznaczone do pielęgnacji Twojego ogrodu?
Wybór odpowiednich narzędzi ogrodniczych może znacznie ułatwić pracę w twoim zielonym raju. Dowiedz się, jakie sprzęty sprawdzą się w różnych sytuacjach i jakie są ich kluczowe cechy.
Jakie korzyści ma szambo betonowe w porównaniu do innych materiałów?
Jakie korzyści ma szambo betonowe w porównaniu do innych materiałów?
Szamba betonowe są jednym z najpopularniejszych rozwiązań dla gospodarstw domowych, a także dla przemysłu, rolnictwa i innych dziedzin, które wymagają przechowywania i utylizacji cieczy. Istnieje wiele materiałów, które mogą być wykorzystane do budowy szamba, takich jak tworzywa sztuczne, stal, czy też beton. Jednak szamba betonowe mają wiele korzyści w porównaniu do innych materiałów. W tym artykule przedstawiono niektóre z tych korzyści.
Czy zlewozmywaki granitowe stanowią najlepszy wybór, pod kątem wyposażenia naszej kuchni?
Czy zlewozmywaki granitowe stanowią najlepszy wybór, pod kątem wyposażenia naszej kuchni?
Dowiedz się, czy wybór zlewozmywaka granitowego jest korzystny dla twojej kuchni. Poruszamy tematy jak design, długowieczność oraz łatwość czyszczenia tych popularnych elementów.
Ostatnie wpisy
Polecamy