Pralka w kuchni – czy to ma sens?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kupno nowego mieszkania to niezwykle ważne wydarzenie w życiu, jednak przeważnie wymaga od nas dużego nakładu finansowego. Z tego powodu przeważnie wybieramy nieruchomości, które są mniejsza niż nasze idealne lokum, co w nowym budownictwie przekłada się na łazienkę o niewielkiej powierzchni. Aby móc z niej korzystać wygodnie, sporo osób decyduje się na wyniesienie pralki do kuchni, gdzie można spokojnie umieścić ją pod blatem. Czy jednak takie rozwiązanie na dłuższą metę będzie dla nas odpowiednie?

Korzystne zmiany prawne

Zamontowanie pralki w kuchni nadal wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie wśród starszych osób. Nic w tym dziwnego, w końcu jeszcze w 2016 roku takie działanie było nielegalne! Jeszcze za czasów PRLu powstała ustawa, która szczegółowo opisywała jakie warunki ma spełniać mieszkanie oraz osiedle mieszkalne. Oprócz konieczności zamontowania trzepaka, umieszczono tam także zapis mówiący, że podłączenie do pralki automatycznej można zamontować wyłącznie w łazience. Jednak na przestrzeni lat wiele osób nie tylko nie przestrzegało tego zapisu, ale nawet nie miało pojęcia o jego istnieniu. Co prawda mieszkania z wielkiej płyty zaopatrzone były w łazienki o odpowiedniej wielkości, jednak tego samego nie można powiedzieć o starych kamienicach, w których pomieszczenie sanitarne często było wydzielane z rozkładu mieszkania. Na szczęście w 2017 roku Ministerstwo Budownictwa i Infrastruktury podjęło się nowelizacji tej absurdalnej ustawy.

Zalety posiadania pralki w kuchni


Kuchnia jest miejscem, w którym znajduje się większą część naszego AGD, jedynie pralka zwyczajowo jest umieszczana w łazience. Jednak przeniesienie tego urządzenia do kuchni to w wielu przypadkach bardzo dobry pomysł, który pozwoli nam zachować stylistyczną harmonię w łazience. W miejscu pralki możemy postawić stylowa, przeszklona gablotkę na ręczniki i kosmetyki, zamontować bidet czy dzięki oszczędności miejsca – wymienić kabinę prysznicową na wannę. Poza tym, obecnie bardzo modnym stylem w łazience jest vintage, jednak chromowane baterie, wanny o wyrafinowanych kształtach czy stylowe dodatki nie bardzo pasują do nowoczesnej pralki.

Pamiętaj o wadach

Jednak nie bez powodu to właśnie łazienka jest miejscem, w którym większość z nas przechowuje pralkę, chodzi tutaj przede wszystkim o hałas, jaki się z niej wydobywa w trakcie pracy. Nawet nowoczesne pralki w trakcie wirowania są bardzo hałaśliwe, lecz drzwi do łazienki można na ten czas zamknąć i problem z głowy. W przypadku kuchni niekoniecznie będzie to takie proste, obecnie rzadko montowane są w niej drzwi – otwarta przestrzeń jest w końcu bardzo modna. Nie mówiąc już o bardzo powszechnych salonach z aneksem kuchennym – odgłos wirującej pralki może skutecznie obrzydzić nam oglądanie filmu.

Jeżeli chcemy zaoszczędzić miejsce w łazience a kuchnię mamy dość sporą, to przeniesienie pralki będzie dobrym pomysłem. Oczywiście, urządzenie w trakcie pracy hałasuje, jednak jeśli mamy nowoczesną pralkę, to możemy ustawić jej prace na konkretną godzinę, kiedy nikogo nie ma w domu i po powrocie będzie już gotowa do wypakowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie wyposażenie dla kuchni gastronomicznej?
Jak wybrać odpowiednie wyposażenie dla kuchni gastronomicznej?
Odkryj kluczowe zasady wyboru wyposażenia do profesjonalnej kuchni. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę, aby zapewnić efektywność, bezpieczeństwo i satysfakcję gości.
Jak panele grzewcze na podczerwień mogą pomóc w oszczędzaniu energii: przewodnik krok po kroku
Jak panele grzewcze na podczerwień mogą pomóc w oszczędzaniu energii: przewodnik krok po kroku
Dowiedz się, jak technologia podczerwieni jest wykorzystywana w panelach grzewczych do oszczędzania energii. Poznaj praktyczne sposoby na jej zastosowanie, by zmniejszyć opłaty za prąd.
Zastosowanie styropianu w budownictwie: Dlaczego hurtownie są kluczowym dostawcą?
Zastosowanie styropianu w budownictwie: Dlaczego hurtownie są kluczowym dostawcą?
Omówimy główne powody, dla których hurtownie są kluczowym dostawcą styropianu w branży budowlanej.
Ostatnie wpisy
Polecamy