Prawidłowy montaż brodzika krok po kroku

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacja brodzika jest pierwszym krokiem do zamontowania kabiny prysznicowej. Jego montaż nie będzie skomplikowany, jeśli wybierzemy model pasujący do miejsca, w którym będzie on miał zostać zainstalowany. Wybierając brodzik w sklepie, musimy wybrać ten, który będzie najłatwiejszy w montażu. Chodzi tutaj przede wszystkim o jego wysokość i położenie otworu drenażowego. Można podłączyć nieduży brodzik, kiedy wlot do kanalizacji jest bardzo niski, czyli nad podłogą lub nawet w podłodze.

Ważny jest też przy montażu spadek wody, co decyduje o tym, czy woda z brodzika będzie dobrze spływać. Wbrew pozorom niewielka odległość między odpływem brodzika a wlotem do kanalizacji nie ułatwia podłączenia, ponieważ trudno jest zamontować syfon i wygiąć rurę. Lepiej jest, aby odpływy były nieco oddalone.

Czynności przed montażem

Przed zamontowaniem brodzika należy wyłożyć ściany i podłogę płytkami. Upewnijmy się, że pod płytkami wykonano hydroizolację. Zapobiegnie to zalaniu sąsiednich pomieszczeń, gdy szczeliny silikonowe zostaną rozszczelnione, a woda przedostanie się do brodzika.

Wlot do kanału o średnicy, należy umieścić pod brodzikiem, wtedy nie będzie widać podłączenia. Należy wówczas zamontować nóżki na dnie brodzika. Wcześniej należy zmierzyć wysokość panelu i ustawić odpowiednią długość nóg tak, aby panel zmieścił się pod brodzikiem.

Jak wygląda wyrównanie brodzika i podłączenie syfonu do kanalizacji?

Trzeba umieścić brodzik w narożniku łazienki i sprawdzić, czy ponownie utrzymuje on odpowiedni poziom. W razie potrzeby powtórnie należy wyregulować wysokość stóp oraz przeanalizować, czy panel boczny pasuje w tym miejscu.

Następnie należy ustalić miejsce syfonu, zaznaczając za pomocą ołówka przypływ na podłodze. W tym miejscu się ustawia syfon. Dolna część syfonu powinna być połączona elastyczną rurą z kanalizacją w ścianie. Trzeba pamiętać o zachowaniu spadku w kierunku odpływu.

Jak ustawić brodzić i go uszczelnić?

Należy tutaj się zająć zakładaniem uszczelki dolnej. Polega to na ostrożnym umieszczeniu uszczelki w dolnej części syfonu. Potem trzeba umieścić brodzik we właściwym miejscu. Wcześniej na boki brodzika można nałożyć silikon lub klej montażowy i w ten sposób przykleić brodzik do ściany. Niektóre brodziki mogą być wyposażone w uchwyty montażowe.

Potem należy włożyć górną część syfonu do otworu spustowego i przykręcić ją do dolnej części wcześniej podłączonej do kanalizacji. Warto pamiętać o prawidłowej kolejności montażu uszczelek. Nie można podczas wkręcania przekręcić żadnej uszczelki, ponieważ wtedy syfon będzie przeciekać. Teraz konieczne jest zdjęcie folii ochronnej z brodzika.

Warto na koniec sprawdzić, czy w odpowiedni sposób podłączyliśmy rury. Jeśli podłoga pod brodzikiem jest sucha, można kontynuować pracę. Na końcu należy wykonać uszczelnienie silikonem. Najpierw należy przetrzeć do sucha i przykryć taśmą malarską krawędzie brodzika przylegające do ścian i krawędzi panelu bocznego przylegającego do ścian i podłogi. Potem napełnia się szczeliny silikonem. Nie wolno używać brodzika przez dobę, dopóki silikon nie wyschnie i nie zwiąże się. Następnie można zamontować kabinę.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy ogród zimowy to dobry pomysł na wykorzystanie przestrzeni wokół domu?
Czy ogród zimowy to dobry pomysł na wykorzystanie przestrzeni wokół domu?
Odkryj zalety posiadania ogrodu zimowego w swoim domu. Jakie możliwości daje taka przestrzeń? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, czy to dobry pomysł.
Jak wybrać idealną sofę do twojego domu: praktyczne porady i sugestie
Jak wybrać idealną sofę do twojego domu: praktyczne porady i sugestie
Zastanawiasz się jak wybrać idealną sofę do swojego domu? Przeczytaj nasz przewodnik i odkryj praktyczne porady oraz sugestie, które pomogą Ci podjąć decyzję!
Czy rośliny doniczkowe mogą służyć jako dekoracje wnętrz?
Czy rośliny doniczkowe mogą służyć jako dekoracje wnętrz?
Odkryj nowe możliwości wykorzystania roślin doniczkowych do ozdabiania wnętrz. Dowiedz się, jak wybrać i pielęgnować rośliny, aby służyły jako efektowne dekoracje.
Ostatnie wpisy
Polecamy