Wybieramy parasole ogrodowe

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Parasol ogrodowy skutecznie chroni przed promieniami słońca i pozwoli cieszyć się z pięknej pogody w upalne dni. Jak wybrać idealny parasol do ogrodu, który dobrze spełni swoją funkcję ochronną?

Rodzaje parasoli ogrodowych

Na wstępie warto wyjaśnić, jakie są rodzaje parasoli ogrodowych.

  • Parasole klasyczne – z pionową nogą (centralnym umiejscowieniem stelaża). Ich wadą jest brak możliwości regulowania kąta nachylenia. Jednak ze względu na przystępną cenę, wciąż są najchętniej wybieranym przez konsumentów wariantem (parasole łamane i te z wysięgnikiem ze względu na bardziej złożoną konstrukcję są znacznie droższe).
  • Parasole łamane – bardziej funkcjonalne niż modele klasyczne. Dzięki dodatkowemu przegubowi możemy zmieniać kąt nachylenia parasola, co daje lepszą ochronę przed słońcem. Dobrze sprawdzają się nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie czy tarasie; w większości przypadków możemy zamontować je do barierki lub ściany.
  • Parasole z wysięgnikiem – czyli z tzw. boczną nogą, zwykle są znacznie większe od tradycyjnych modeli, dzięki czemu doskonale osłonią przed słońcem nawet rozbudowany zestaw mebli ogrodowych. Ze względu na umieszczenie wysięgnika z boku, pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca i zapewnić cień większej liczbie osób. Możemy regulować ich wysokość, kąt nachylenia, są stabilne i wytrzymałe (to najdroższa ze wszystkich opcji).
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Monika (@between_my_walls)

Na co zwrócić uwagę przy wyborze parasola do ogrodu?

Chcąc kupić trwały parasol ogrodowy, który będzie skutecznie chronił nas przed nadmiernym nasłonecznieniem, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

  • Średnica czaszy – producenci oferują nam parasole ogrodowe o średnicy 2 do nawet 5,5 m. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się modele o średnicy: 3 i 4 m. Rozmiar parasola powinien być dostosowany do ilości miejsca, jaką chcemy z jego pomocą zacienić.
  • Kształt obszycia – mamy do wyboru parasole okrągłe, prostokątne, kwadratowe, a nawet trójkątne. Warto dopasować kształt parasola do ogólnego wystroju ogrodu i bryły budynku.
  • Rodzaj stelaża – najtrwalsze są stalowe i aluminiowe stelaże, które dobrze znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne. Stelaż drewniany, mimo że wygląda bardzo efektownie (szczególnie z egzotycznego drzewa), wymaga regularnej konserwacji.
  • Tkanina – materiał użyty do pokrycia czaszy powinien być mocny i gruby. Warto wybrać model, do którego produkcji wykorzystano tkaninę z filtrem UV 50+ (parasol będzie skuteczniej chronił naszą skórę przed słońcem). Jeśli chodzi o kolor, rekomendujemy jasne barwy, gdyż ciemne parasole (np. czarne, brązowe, antracytowe) łatwo płowieją i znacznie szybciej się nagrzewają niż ich białe, beżowe, jasnoszare czy kremowe warianty.
  • Stabilna podstawa – najpopularniejsze są podstawy metalowe, które obciąża się płytami granitowymi czy betonowymi. W sklepach dostępne są też podstawy z tworzywa sztucznego, które można napełnić wodą, żwirem lub piaskiem (sprawdzają się przy mniejszych i lżejszych parasolach).
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIGFLAG (@bigflagpoland)

Ile kosztuje dobry parasol ogrodowy?

Najtańsze, proste parasole (z centralną nogą i standardowym stelażem) kupimy już za około 100-150 złotych. Jednak jeśli chcemy kupić model, który przetrwa więcej niż jeden czy dwa sezony, lepiej zainwestować nieco więcej środków. Przyzwoitej jakości parasol klasyczny, który zapewni optymalną ochronę przed słońcem i deszczem kupimy za mniej więcej 300-500 złotych. Jeśli chodzi o parasole ogrodowe łamane, znajdziemy szeroki wybór modeli w przedziale 300-700 złotych.

>> Zobacz też: Drewniana czy aluminiowa pergola do ogrodu?

Największym wydatkiem bez wątpienia są parasole z bocznym wysięgnikiem – musimy liczyć się z inwestycją co najmniej 1200-1500 złotych. Produkty klasy premium dla najbardziej wymagających użytkowników kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli chcemy zaoszczędzić i kupić parasol do ogrodu w dobrej cenie, warto poczekać do posezonowych wyprzedaży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wykorzystać kontenery mieszkalne do tworzenia przestrzeni na miarę Twoich potrzeb?
Jak wykorzystać kontenery mieszkalne do tworzenia przestrzeni na miarę Twoich potrzeb?
Odkryj, jak unikalne i funkcjonalne mogą być kontenery mieszkalne przy tworzeniu przestrzeni dopasowanych do Twoich potrzeb. Dowiedz się więcej o planowaniu, projektowaniu i dostosowywaniu kontenerów mieszkalnych.
Tworzenie unikalnej atmosfery za pomocą drobnych elementów dekoracyjnych
Tworzenie unikalnej atmosfery za pomocą drobnych elementów dekoracyjnych
Odkryj, jak małe elementy dekoracyjne mogą wprowadzić kolosalne zmiany w twoim wnętrzu, tworząc unikalną i niepowtarzalną atmosferę.
Jak wybrać uchwyty meblowe do domu?
Jak wybrać uchwyty meblowe do domu?
Zamierzasz zaktualizować wygląd swojego domu, ale nie wiesz, jak wybrać uchwyty meblowe pasujące do Twojego stylu? Oto ekspertskie wskazówki, które pomogą Ci w wyborze idealnych uchwytów meblowych dla Twojego wnętrza.
Ostatnie wpisy
Polecamy