Wybieramy parasole ogrodowe

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Parasol ogrodowy skutecznie chroni przed promieniami słońca i pozwoli cieszyć się z pięknej pogody w upalne dni. Jak wybrać idealny parasol do ogrodu, który dobrze spełni swoją funkcję ochronną?

Rodzaje parasoli ogrodowych

Na wstępie warto wyjaśnić, jakie są rodzaje parasoli ogrodowych.

  • Parasole klasyczne – z pionową nogą (centralnym umiejscowieniem stelaża). Ich wadą jest brak możliwości regulowania kąta nachylenia. Jednak ze względu na przystępną cenę, wciąż są najchętniej wybieranym przez konsumentów wariantem (parasole łamane i te z wysięgnikiem ze względu na bardziej złożoną konstrukcję są znacznie droższe).
  • Parasole łamane – bardziej funkcjonalne niż modele klasyczne. Dzięki dodatkowemu przegubowi możemy zmieniać kąt nachylenia parasola, co daje lepszą ochronę przed słońcem. Dobrze sprawdzają się nie tylko w ogrodzie, ale i na balkonie czy tarasie; w większości przypadków możemy zamontować je do barierki lub ściany.
  • Parasole z wysięgnikiem – czyli z tzw. boczną nogą, zwykle są znacznie większe od tradycyjnych modeli, dzięki czemu doskonale osłonią przed słońcem nawet rozbudowany zestaw mebli ogrodowych. Ze względu na umieszczenie wysięgnika z boku, pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca i zapewnić cień większej liczbie osób. Możemy regulować ich wysokość, kąt nachylenia, są stabilne i wytrzymałe (to najdroższa ze wszystkich opcji).
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Monika (@between_my_walls)

Na co zwrócić uwagę przy wyborze parasola do ogrodu?

Chcąc kupić trwały parasol ogrodowy, który będzie skutecznie chronił nas przed nadmiernym nasłonecznieniem, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

  • Średnica czaszy – producenci oferują nam parasole ogrodowe o średnicy 2 do nawet 5,5 m. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się modele o średnicy: 3 i 4 m. Rozmiar parasola powinien być dostosowany do ilości miejsca, jaką chcemy z jego pomocą zacienić.
  • Kształt obszycia – mamy do wyboru parasole okrągłe, prostokątne, kwadratowe, a nawet trójkątne. Warto dopasować kształt parasola do ogólnego wystroju ogrodu i bryły budynku.
  • Rodzaj stelaża – najtrwalsze są stalowe i aluminiowe stelaże, które dobrze znoszą niekorzystne warunki atmosferyczne. Stelaż drewniany, mimo że wygląda bardzo efektownie (szczególnie z egzotycznego drzewa), wymaga regularnej konserwacji.
  • Tkanina – materiał użyty do pokrycia czaszy powinien być mocny i gruby. Warto wybrać model, do którego produkcji wykorzystano tkaninę z filtrem UV 50+ (parasol będzie skuteczniej chronił naszą skórę przed słońcem). Jeśli chodzi o kolor, rekomendujemy jasne barwy, gdyż ciemne parasole (np. czarne, brązowe, antracytowe) łatwo płowieją i znacznie szybciej się nagrzewają niż ich białe, beżowe, jasnoszare czy kremowe warianty.
  • Stabilna podstawa – najpopularniejsze są podstawy metalowe, które obciąża się płytami granitowymi czy betonowymi. W sklepach dostępne są też podstawy z tworzywa sztucznego, które można napełnić wodą, żwirem lub piaskiem (sprawdzają się przy mniejszych i lżejszych parasolach).
Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez BIGFLAG (@bigflagpoland)

Ile kosztuje dobry parasol ogrodowy?

Najtańsze, proste parasole (z centralną nogą i standardowym stelażem) kupimy już za około 100-150 złotych. Jednak jeśli chcemy kupić model, który przetrwa więcej niż jeden czy dwa sezony, lepiej zainwestować nieco więcej środków. Przyzwoitej jakości parasol klasyczny, który zapewni optymalną ochronę przed słońcem i deszczem kupimy za mniej więcej 300-500 złotych. Jeśli chodzi o parasole ogrodowe łamane, znajdziemy szeroki wybór modeli w przedziale 300-700 złotych.

>> Zobacz też: Drewniana czy aluminiowa pergola do ogrodu?

Największym wydatkiem bez wątpienia są parasole z bocznym wysięgnikiem – musimy liczyć się z inwestycją co najmniej 1200-1500 złotych. Produkty klasy premium dla najbardziej wymagających użytkowników kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli chcemy zaoszczędzić i kupić parasol do ogrodu w dobrej cenie, warto poczekać do posezonowych wyprzedaży.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie są zalety pudełek tekturowych?
Jakie są zalety pudełek tekturowych?
Pudełka tekturowe cieszą się ogromną popularnością i mają wiele zalet, które przyczyniają się do ich powszechnego stosowania w różnych dziedzinach. Oto kilka głównych zalet pudełek tekturowych:
Pomysły na ekologiczne dekoracje do domu i ogrodu na święta
Pomysły na ekologiczne dekoracje do domu i ogrodu na święta
Odkryj kreatywne pomysły na ekologiczne dekoracje świąteczne do domu i ogrodu. Wybierz spośród propozycji przyjaznych dla środowiska i ciesz się magią ekologicznych świąt.
Zalety i zastosowania kokonów niemowlęcych w codziennym życiu Twojego dziecka
Zalety i zastosowania kokonów niemowlęcych w codziennym życiu Twojego dziecka
Odkryj zalety i zastosowania kokonów niemowlęcych w codziennym życiu Twojego dziecka. Ten artykuł prezentuje jak korzystanie z nich wpływa na rozwój, bezpieczeństwo i komfort Twojego dziecka.
Ostatnie wpisy
Polecamy